delphihelpxe
 

   مديريت در پهنه فر هنگ ها

حسین کوهستانیان 1395/07/15 دسته بندی : تحقیق و پروژه 4

دانلود تحقیق مديريت در پهنه فر هنگ ها

فرمت فایل: ورد

تعداد صفحات: 52

 

 

تاریخ انتشار تعداد بازدید تعداد خرید حجم فایل فرمت فایل تعداد نظرات
1395/07/15 (00:49) 5851 0 3.86MB zip 0

دانلود تحقیق مديريت در پهنه فر هنگ ها

فرمت فایل: ورد

تعداد صفحات: 52

 

 

 

 

 

بخشی از متن:

حضــور پنهــان فــرهنــگ

دراين بخش ما به بررسي اثر فرهنگ بر مديريت خواهيم پرداخت. ما مدعي نيستيم كه فرهنگ مهمترين عامل مؤثر بر مديريت است، بلكه تنها متعقديم كه اين عامل بيش از ساير عوامل مورد غفلت قرار گرفته است. شايد بخشي از اين غفلت از ناشي دشوار بودن درك پذيرش قدرت و نفوذ فرهنگ باشد. مديري كه در درياي تجارت بين‌المللي غوطه‌ور مي‌شود تنها نه بايد مراقب امواج دريا، بلكه بايد عمق و قدرت اين گرداب زيرآبي (حضور پنهان فرهنگ) را برآورد كند. اگر در انجام اين مهم موفق نشود، حيات شركت يا مجموعه تحت مديريت او به خطر خواهد افتاد.

در اين قسمت، نقش فرهنگ در مديريت بررسي مي‌شود و به خطرات ناشي از ناديده گرفتن اين نقش اشاره مي‌شود. سپس روش برجسته‌سازي و آشكار نمودن تفاوتهاي فرهنگي ارائه مي‌شود. قبل از اينكه تعريف خود را از واژه فرهنگ ارائه كنيم، بر ضرورت شناخت و ارزيابي آثار بالقوه فرهنگ تأكيد مي‌كنيم، به اين منظور، دو باور مرسوم را مورد بررسي قرار مي‌دهيم. اولين باور آن است كه ((دنيا به تدريج كوچك و كوجكتر مي‌شود))، بنابراين تفاوتهاي فرهنگي بتدريج كم‌رنگ و زايل مي‌شود. دومين باور شايع آن است كه ((مديريت، مديريت است)) و مديريت نيز مانند علم، جهاني است.

 

فـرهنـگ‌هــاي همگـــرا؟

افســانه همگــرايي شمــارة 1: جهان كوچك و كوچك‌تر مي‌شود …

اغلب مي‌شنويم كه مي‌گويند جهان كوچك و كوچكتر مي‌شود. به يُمن پيشرفتهاي صورت گرفته در عرصه رسانه‌هاي تصويري و مخابرات و حمل و نقل، در مسيري گام برمي‌داريم كه به آنچه مارشال مك لوهان[1] آن را ((دهكده جهاني)) مي‌نامد منتهي مي‌شود (1). بنابراين تا سال 2000 همه مثل هم خواهيم شد، يك جور لباس مي‌پوشيم، يك نوع كفش كتاني به پا مي‌كنيم، يك نوع ساعت به دست مي‌بنديم، و … عده‌اي اين چشم انداز را مي‌پسندند و عده‌اي هم نگرانند. اگرچه ظاهراً در طرز لباس پوشيدن و حتي در رفتارهاي غذا خوردن مثل هم خواهيم شد، اما عمق اين حضور پنهان فرهنگ بيشتر و در عين حال قدرت و نفوذ آن نامحسوس‌تر خواهد شد. در مورد افسانه ((ديگ ذوب)) نيز وضع همين گونه است. شهرهاي چون پاريس، لندن، تورنتو و بنبئي بسياري از مردم را از گوشه كنار جهان به سوي خود جذب مي‌كنند. اما اگر در نيويورك گشتي بزنيم (جاي كه به عنوان مراكز ديگ ذوب محسوب مي‌شود)، محله‌هايي را با مشخصه‌هاي فرهنگي متمايزي مشاهده خواهيم كرد، رستوران چيني‌ها، محله ايتاليايي‌ها، و … در حقيقت، به جاي يك ديگ ذوب فرهنگي، فرهنگ‌هاي مشخص و متمايزي را مشاهده مي‌كنيم. تفاوتهاي ميان اين فرهنگ‌ها آنقدر مشهود و مشخص است كه ژان بودريلارد، فيلسوف فرانسوي، دراين باره چنين مي‌گويد: ((در آمريكا، هر قوم و نژادي به زبان خاص خود تكلم مي‌كند و فرهنگ خاص خود را ارج مي‌نهد و اعمال مي‌كند)).

هنگامي كه در سال 1992 در اروپا اتحاديه اقتصادي شكل گرفت، اميدها براي ديگ ذوب اروپاي زياد شد، اما اين اميد پايدار نبود و كمك چنداني به ايجاد فرهنگ مشترك اروپاي نكرد. در سراسر اروپا فرو ريخته است‌، پست‌هاي نگهباني در مرزها تخليه و گيشه‌هاي كنترل پاسپرت مسافرين در فرودگاهها برچيده شد است، اما وعده محصولات جهاني، استانداردهاي يك شكل و فرصتهاي اشتغال برابر، هنوز در حد شعار باقي مانده و به مرحله عمل نرسيده است. فشارهاي كه براي حفظ حاكميت سياسي و اقتصادي و هويت و يكپارچگي فرهنگي  اعمال مي‌شود هنوز به قوت خود باقي است و حتي مي‌توان ادعا كرد ميزان اين فشارها افزايش يافته است. درگيري‌ها و بحرانهاي منطقه‌اي در اسپانيا، ايرلند، بلژيك و به ويژه در يوگسلاوي، گواهي بر اين مدعاست. در حقيقت به نظر مي‌رسد كه فشارهاي وارده و اقدامات انجام شده براي ايجاد همگرايي و يكپارچگي فرهنگي موجب ايجاد فشارهاي برابر (اگر نگوييم قوي‌تر) براي ايجاد واگرايي يا استقلال فرهنگي شده است.

 

[1] -Marshall Mc Luhan

 


3,000 تومان

خرید و دانلود

گزارش تخلف به پلیس سایت
دیدگاه

همه حقوق متعلق است به delphihelpxe - مديريت در پهنه فر هنگ ها | 2018